Gekončík nočný (eublepharis macularius)

Prečo si kúpiť (zaobstarať) gekončíka nočného ?

Gekončík je nenáročný plaz, ktorý sa pri dobrých podmienkach dožíva veľa rokov. Je to skúsený horolezec, ktorý nevie chodiť po skle. Nemení farby (výnimkou zmien pri dospievaní a teplota mení intenzitu zfarbenia), ale má veľa krýsnych sfarbení foriem. Cez deň spí a v noci je aktívny (loví). Ak sa budete o nich dobre starať, zvyknú si na vás a zistia že nieste predátor, tým pádom si zvyknú aj na váš kontakt.

CHOVNÁ SKUPINA

Nedoporučuje sa chov v pároch, pretože samci sú veľmi aktívny a samicu by po čase uštvali. Je ale možné chovať iba jedného samca alebo iba niekoľko samičiek pokope, pokiaľ nemáme v pláne tieto fascinujúce živočíchy rozmnožovať. V jednom teráriu nesmieme chovať viac než jedného samca! Došlo by k vzájomným súbojom, pri ktorých by s najväčšou pravdepodobnosťou jeden z nich uhynul. Optimálne a najčastejšie je chov skupinky 1,3 – 4 (teda jeden samec a tri až štyri samice). Já chovám svoje gekončíky doma v skupinkách 1,3-4 (Teda jeden samec a tri až štyri samice) V takej skupine samec rozdelí rovnomerne svoju pozornosť medzi všetky samičky. Tieto gekončíky nesmieme chovať v teráriu s ostatnými druhmi gekónov, pretože by sa vzájomne nezniesli a každý druh gekónov potrebuje iné podmienky.

TERÁRIUM

Gekončíky chovám v teráriach 100 x 40 x 40 ( D x Š x V) pre 3-4. Pre jedného jedinca stačí menšie. Na vrchenej strane terária je umiestnený vetrací otvor, aby mali gekončíkovia dostatok čerstvého vzduchu. Gekončík je rád, keď si môže viliezť, kam sa mu chce. Preto je dobré umiestniť mu do terária veľa úkrytov. Musíme mať hlavne na pamäti, že úkryty musia byť nielen pekné a estetické, ale hlavne pre zviera bezpečné. Do každého úkrytu musíme mať bezproblémový prístup, aby sme mohli gekončíka kedykoľvek zkontrolovať. Výhodné je do terária umiestniť umelé rastliny, síce sú drahšie, ale zase vydržia a stačí ich raz za čas úmyť pod teplou vodou. Ďalej je vhodné terárium každý večer trochu porosiť vodou.
Mláďatá chovám v plastových boxoch. V žiadom prípade nedávať mláďata do 35 gramov na piesok ! Hrozí že pri love gekončík zkonzumuje aj piesok, to mu môže byť osudným. Keďže je ešte malý, tak nevie loviť, veľa krát sa aj netrafí do cvrčka či švába. Ja to robím tak, že do 35 gramov ich mám v plastových boxoch, kde mám nejaký úkryt, miska s vápnikom, miska s vodou. Nedoporučujem tam mať misku s múčnymí červami, radšej už od malička učiť loviť cvrčkov a švábov, a ešte k tomu červy sú ťažko strávitelné.

V každom teráriu mám umiestnené 2 misky:
– Prvná miska je na vodu.
– Druhá miska je na vápnik.

TEPLOTA

Postačí vyhriať 2/3 terária na 27-30°C. Pri zdroji kludne 30-35°C. Jako zdroj tepla žiarovka, topný kabel, topný kameň.

POTRAVA

Je to lovec a vyžaduje živú potravu. Ideálny sú cvrčkovia, sarančata, šváby. Potravu prehĺta celú. Nezabúdať na čerstvú vodu !

ROZLÍŠENIE POHLAVIA

S rozlíšením pohlavia nebývá u gekončíkov zložité. Pri správne výžive a teplote pri výchove mláďat sa dá pohlavie rozoznať už okolo 3-4 mesiacov. Všeobecne bývajú samci väčší a zavalitejší ako samice. Samec má radu preanálnych pórov a vystúpená púzdra hemipenisu pri koreni chvostu. Sú to také dve malé guličky v púzdre za kloakou. Kvôli tomu má také zdurelý koreň chvostu. Tieto znaky pri samici niesú.

ZIMOVANIE

Samotnému páreniu predchádza zimovanie, ktoré možno simulovať najlepšie v jesennom alebo zimnom období po dobu 1 až 3 mesiacov. Zaistíme to tak, že po tuto dobu nebudeme v teráriu zapínat žiadný zdroj tepla. Teplota tým klesne na pokojovú a gekončíkom sa tým zpomalí ich metabolismus, takže nebudú tak aktívny ale budú nám pekne priberať na váhe. Budeme ale predkladať stále potravu ako sú cvrčky, švábi. Musíme zaistiť tak isto dostatok vody. Je však nutné pozorovať zdravotný stav gekončíkov a pri viditelnom úbytku na váhe ukončit toto zimovanie. Stačí tak učiniť iba pro daného jedinca a ostatní môžu odpočívať v klude ďalej. V tomto období si odpočinú hlavne samice, ktoré naberú dostatok energie na párenie a znášanie vajec v nadchádzajúcej sezóne. Ako náhle budeme chcieť zimovanie ukončit pozvolna začneme teplotu zvyšovat a to je potom úspešným štartérom pre rozmnožovanie. 

ROZMNOŽOVANIE

Začína sa po zimovaní, hneď ako náhle zvýšíme teplotu v teráriu. K páreniu pripúšťam samice najprv v dobe keď dosiahnú hmotnosť min 45g. Tímto sa vyhneme zbytočnému preťažovanie samičiek a minimalizujeme možnosť problému pri alebo po znáške. Obvykle sa mi gekončíci začínajú páriť na konci januára a začiatku februára. Nezlaknite sa keď samec začne ak o život vrtieť chvostom a začne na samici dorážať – je to súčastou párenia a nieje sa čoho báť. Samec se pri samotnom aktu zakúsne samičke za krk, podsune chvostom pod ňu a dôjde k samotnému aktu: Celá akcia trvá len pár sekund, ale za to se opakuje niekoľko krát po sobe a v priebehu celého roku okrem zimovania.

KLADENIE VAJEC

Samice kladú po 2, výnimočne aj po jednom vajciach 4x – 8x ročne do predom pripravených kladišť. Ide o klasickú kuchynskú umelohmotnú krabičku o rozmeroch 20 x 20 x 10 cm (DxŠxV). V nej je umiestnený substrát – obvykle vlhký piesok, alebo rašelina.

INKUBÁCIA

Nakladené vajcia je nutné do 24 hodin od znášky premiestniť do predom nachystaného inkubátoru. Vajíčka ukládám do inkubačných krabiček.

Vajíčka gekončíkov inkubujem v substrátu jménem SERAMIS – ide o také drobné granulky vypáleného ílu. Pri ukládání vajec do substrátu je dôležité dodržať to, aby bylo vejce tak do polovice v substráte. Tím pádom sa vyvarujeme zbytočnému vysušení vajíčok. Ako náhle dáme vajíčka do inkubačnej krabičky a následovne do inkubátoru, nemali by sme s nimi už akokoľvek manipulovať. Mohlo by dôjsť k úmrtiu zárodku. Ak dodržíme všetky uvedené podmienky, tak se nám približne po 60-70 dňoch, pri teplote 27 – 32 stupňov a 75 -90 % vlhkosti liahnú malé gekončíky. Tie po narodení merajú okolo 70mm a vážia iba cca 2g!!! Na teplote velice závisí aj dĺžka inkubácie, pomer samiček, samčekov a ich zfarbenie. Při teplotách okolo 27 – 28 stupňov sa liahnú mláďatá približne po 65 dňoch a sú to väčšinou samičky. Tak isto pri nižších teplotách sú gekončíci v dospelosti tmavší, než mláďatá inkubované pri vysokých teplotách. Pri teplotách 31 – 32 stupňov (maximálna bezpečná teplota pre inkubáciu) sa liahne takmer 90% samčekov a cca 10% samiček. Všetky mláďatá budú svetlejšieho zfarbenia s menším počtom čiernych škvŕn a budú sa liahnúť už za 45 -50 dní. 

No Comments Yet

Napsat komentář

Návštevnosť

TOPlist