Výskyt: ostrovy Novej Kaledónie (tropické dažďové pralesy). Momentálne ich žije v zajatí viac ako v prírode.
Veľkosť: v dospelosti 22cm
Skupiny: 1,x /jeden samec a viac samičiek/
Teplota: leto : deň: 23°-27°/noc: 18°-22°
zima: deň: 20°-23°/noc: 15°-20°
Osvetlenie: nepotrebuje
Výhrevný kameň: nepotrebuje (citlivý na vysoké teploty)
Vlhkosť: 70-80%, rosiť večer
Potrava: hmyz, ovocie
Aktivita: nočná
Terárium: DxHxV 40x40x60 pre pár
Substrát: píniová kôra
Voda:v miske
Chov: Rhacodactylus ciliatus je úplne ideálnym druhom pre začiatočníkov. Chov aj odchov je veľmi jednoduchý. Pohlavne gekoni dospievajú zhruba v jednom roku. Tento druh sa dá odchovávať ako v pároch, tak aj v skupinkách. Ideálna skupinka je jeden samec a dve až tri samice. Chov v páre je taktiež možný, ale pre samičku náročnejší. Páry sa odchovávajú v teráriách s rozmermi 40x40x60 (DxHxV). Sú to dostačujúce rozmery pre dvoch. V prípade skupiny je dobré použiť väčšie terárium. V teráriu mám zhruba 3cm vrstvu substrátu. Treba dávať veľký pozor na chytanie ,,dráčika,, za chvostík, ten v strese môže odhodiť a už nikdy nenarastie.
Vybavenie terária: Terárium je vhodné vybaviť vetvami, rastlinami, kôrou, lianami, je dobre im urobiť viacej úkrytov, nech sa cítia ako doma. A treba sa uistiť, že rastliny v teráriu nie sú jedovaté, musia byť čisté a musia udržať váhu zvieraťa (najlepšie s veľkými tuhými listami). Ide o stromového gekona, takže radi spávajú na listoch v hornej časti terária.
Rozmnožovanie: Je dôležité poznamenať, že samica sa nemôže pripustiť k samčekovi skôr ako v 1 roku veku, a musí mať aspoň 34g! Samica zahrabáva raz za mesiac /od februára do októbra/ 2 vajíčka do vlhkého substrátu (do hĺbky cca 5cm), takže treba umiestniť do terária misku s lignocelom a udržiavať ju vlhkú. V prípade, že máte celý spodok z lignocelu, treba rátať s tým, že v tom prípade budete mať vajíčka kdekoľvek. Pár dní pred kladením samička rozhrabáva substrát a hľadá vhodné miesto na kladenie. Vajíčka sa inkubujú vo vermikulite pri izbovej teplote okolo 23°.
Vajíčka môžeme opatrne premiestniť do plastovej krabičky s vlhkým vermikulitom. Pred presunom je dobré poznačiť hornú časť škrupiny vajíčka fixkou. Pomôže nám to pre správne umiestnenie vajíčka do inkubačnej nádoby.
Je dobré zachovať pôvodnú polohu vajíčok. Pri zmene môže dôjsť k úhynu plodu zamotaním do pupočnej šnúry. Podmienky umožňujú liahnutiam priamo v teráriu. Našťastie ciliatus nemá kanibalistické sklony a svoje mláďatá nepožiera.
A hlavne netreba nezabudnúť, že samca treba 1x do roka umiestniť do druhého terária /ja dávam na 3mesiace/, z dôvodu regenerácie samičky.
Odchov mláďat: Mláďatá sa liahnu po 60-90 dňoch.
Žrať začínajú za jeden až dva týždne po vyliahnutí 5mm veľké cvrčky. Mláďatá odchovávam v teráriach o rozmeroch 30x20x20cm, keď su 2ks. Keď ich už mám viacej, tak ich dávam do väčšieho terária 60x40x40, ako vybavenie používam umelé kvetiny a liany.
Určenie pohlavia: Pohlavie je možné určiť medzi tretím až piatym mesiacom veku podľa análnych pórov a neskôr aj podľa zväčšených hemipenálných vakov u samcov.
Samček:
Samička:
Dospelé jedince kŕmim 3xtýždenne:
- 2x týždenne cvrčkami obaľovanými v Calciu a v D3 (nakoľko sú to nočné gekóni, tak nedostávajú dostatok tohto dôležitého vitamínu D3 – ktoré sa tvorí pri dennom svetle)
- 1x do týždňa im dávam minerály (Biomin H) do kašičiek (detské výživy – naše majú najradšej jahodové – nesladené, môžeme pridať trocha medu)
- Z času na čas im dám ovocie, marhule, banány … (nie však citrusy)
Mladé jedince kŕmim každý deň:
- Cvrčky by nemali byť väčšie ako 5mm (max. veľkosť cvrčka by mala byť max. rozmedzie medzi očami)
- Po mesiaci života dopĺňam ovocie a kašičky ako pri dospelých ciliatusoch.